U organizaciji Serbio, Nacionalne asocijacije za biomasu, održana je SEE konferencija na temu “Energetska tranzicija danas: izazovi, rešenja i budući trendovi za održivu budućnost”.

U okviru programa, naša kompanija održala je radionicu na temu “CBAM izazovi, proračuni i prilike za kompanije” na kojoj su direktor Advise Institute-a Goran Lalić, prof. dr Maja Petrović sa Fakulteta tehničkih nauka i osnivač kompanije eOdraz Uroš Samardžija diskutovali o praktičnim koracima i izazovima koji prate implementaciju CBAM-a (Carbon Border Adjustment Mechanism) i CBAM izveštavanje.

Na početku radionice, Uroš Samardžija je predstavio osnovne elemente CBAM-a, naglašavajući ulogu ovog mehanizma u usklađivanju trgovinskih aktivnosti sa klimatskim ciljevima EU. On je naveo šest industrija koje trenutno obuhvata CBAM – đubrivo, cement, električnu energiju, čelik, aluminijum i gvožđe – i predstavio hronološki plan implementacije, od početka izveštavanja 2023. godine do 2030. Godine, uzimajući u obzir očekivano proširenje domena CBAM-a na dodatne sektore poput transporta i plastike.

U okviru diskusije o izazovima prikupljanja i analize podataka, prisutni su saznali kako pristupiti izradi izveštaja i izgraditi strategiju dekarbonizacije. Istaknuto je da će se do 2026. godine besplatne dozvole za emisije postepeno ukidati, dok će kompanije imati sve jasnije obaveze podnošenja godišnjih izveštaja o emisijama. Razmatrani su i finansijski i operativni aspekti visokog ugljeničnog otiska, sa posebnim osvrtom na njegov uticaj na konkurentnost.

U nastavku, profesorka Maja Petrović predstavila je primere kompanija koje već primenjuju CBAM alate i aktivno rade na smanjenju emisija CO2. Kompanije poput Lafarge-a, IKEA-e i British Airways-a poslužile su kao primeri liderstva u održivosti i prilagođavanju klimatskim standardima, dok su prisutni dobili vredne uvide u korake koje i lokalne kompanije mogu preduzeti kako bi ostale konkurentne.

INOVATIVNA REŠENJA ZA DEKARBONIZACIJU – Energy Net i Advise Institute

Direktor Advise Institute-a, Goran Lalić, predstavio je praktična rešenja za dekarbonizaciju u okviru Energy Net ekosistema. Prikazane su tehnologije poput toplotnih pumpi vazduh-voda, solarnih elektrana, inverter klima uređaja, kao i rešenja za elektromobilnost, koje omogućavaju kompanijama da unaprede energetsku efikasnost i smanje emisije. Kao praktičan primer naveo je upravnu zgradu kompanije Energy Net u Novom Sadu koja zahvaljujući implementiranoj solarnoj elektrani na krovu proizvodi 52.000 – 56.000 kWh električne energije godišnje, dok moderna rešenja za klimatizaciju smanjuju potrošnju energije i troškove za oko 10%.

Lalić je zaključio da kompanije koje pravovremeno primenjuju održive prakse i smanjuju svoj ugljenični otisak zadržavaju konkurentsku prednost u sve dinamičnijem tržišnom okruženju.

Radionica je završena neformalnim networkingom, gde su učesnici imali priliku da razmene mišljenja o izazovima implementacije CBAM-a i o značaju dekarbonizacije za dugoročnu tržišnu održivost. Događaj je omogućio kompanijama da se detaljno upoznaju sa koracima za implementaciju održivih praksi, pružajući im jasnu sliku o važnosti prilagođavanja aktuelnim klimatskim ciljevima EU.

Ovaj susret označava početak jedne šire priče o usklađivanju poslovanja sa evropskim standardima za smanjenje emisija, pružajući temelje za dalje razgovore o ulozi održivih praksi u modernom poslovanju.