O konferenciji
Konferencija „Saradnjom do održivog poslovanja“ ima za cilj uspostavljanje dijaloga između ključnih institucija i kompanija koje su važni činioci lokalnog održivog razvoja. Razmenom iskustava, ukazivanjem na dobre primere ESG prakse i upoznavanjem ESG regulative, zajedno mapiramo ključne teme koje mogu unaprediti održivi razvoj u Srbiji. Dugoročni cilj je uključivanje većeg broja malih i srednjih preduzeća u ESG praksu radi unapređenja njihove otpornosti na tržišne uticaje i opstanka na tržištu uopšte.
Program
Teme konferencije:
Panel 1 – Korporativna održivost i ESG, značaj za biznis i uticaj evropske regulative na kompanije u Srbiji
Ključne teme: ESG izveštavanje – obaveza ili izbor, uticaj regulative za izveštavanje na biznis, aktuelna evropska i srpska regulativa, usklađenost srpske regulative sa evropskom, standardi za izveštavanje, regulativa u najavi, ulaga banaka u procesu dekarbonizacije (linije finansiranja EE rešenja).
Panel 2 – Izazovi u izveštavanju, integracija ESG kriterijuma i ciljeva u kompanijsku strategiju, sinergija ESG i kompanijske strategije
Ključne teme: Zašto ESG izveštavanje (značaj ESG izveštavaja za poslovanje, kako ESG izveštaj dodaje vrednost), koja su to pogrešna shvatanja o ESG, analiza uloge kompanije u pokretanju održivog razvoja kroz odgovorne prakse, transparentnost lanca snabdevanja i angažovanje zainteresovanih strana,
Panel 3 – Energetski efikasna rešenja u održivom poslovanju
Ključne teme: Održivi razvoj na nivou proizvoda i rešenja, Energetska efikasnost kao alat za brendiranje (da li kupci prepoznaju prednosti energetski efikasnih rešenja), energetski efikasna rešenja i obnovljivi izvori energije – sinergijom do smanjene emisije
Panel 4 – Održivost kroz dekarbonizaciju, put do net zero, CBAM izveštavanje
Ključne teme: Uloga energetskih pregleda u procesu dekarbonizacije, zelena energija iz solara, mapa puta dekarbonizacije, dekarbonizacija i dostizanje nulte emisije u izgradnji i upravljanju objektima, CBAM izveštavanje kao najaktuelnija dimenzija nefinansijskog izveštavanja, spremnost Srbije za CBAM.
Partner konferencije
Prijatelji konferencije
U saradnji sa
Panelisti
Senior Sustainability Manager u kompaniji ZF Srbija d.o.o.advadmin2024-06-11T10:18:03+00:00
Odgovoran je za:
Integraciju održivosti: Usklađuje ciljeve održivosti s opštim poslovnim strategijama. Osigurava da se aspekti zaštite životne sredine integrišu u odluke o upravljanju proizvodima na strateškim i operativnim nivoima.
Projekte za unapređenje održivosti: Vodi projekte i inicijative usmerene na unapređenje održivosti grupa proizvoda za konvencionalna, hibridna i električna vozila. Ovo doprinosi inovacijama i konkurentnosti na tržištu uz istovremeno unapređenje odgovornosti prema životnoj sredini.
Regulatorni izazovi: Specijalizovan je za razvoj i implementaciju strategija koje osiguravaju usklađenost s promenljivim propisima, istovremeno podržavajući održive poslovne prakse na globalnom nivou.
Upravljanje održivim resursima: Implementira inovativna rešenja i razvija strateška partnerstva kako bi se optimizovala potrošnja resursa i smanjio uticaj na ekosistem i generalno životnu sredinu.
Ekosistem i održivost: Radi na smanjenju štetnog uticaja automobilske industrije na životnu sredinu uz sistemski inženjerski pristup.
Održivi razvoj proizvoda: Zagovara principe eko-dizajna i ocenjivanja životnog ciklusa (Life Cycle Assessment) kako bi kompanije stvarale održive proizvode.
Integrisano upravljanje održivošću: Pomaže organizacijama da postignu ekološke ciljeve uz istovremeno ostvarivanje pozitivnih poslovnih rezultata.
Prescription / Software Localization Specialist, Schneider Electricsadvadmin2024-05-24T07:18:52+00:00
Svoje interesovanje ka elektrotehnici gaji od dobijanja zvanja Elektrotehničar Procesnog Upravljanja stečenog u „ETŠ Nikola Tesla“ pa sve do zvanja Master inženjera Elektrotehnike i Računarstva stečenog na „ETF-u Beogradskog univerziteta.“ Svoju profesionalnu karijeru otpočeo je u projektnom birou koji se bavio pametnom automatizacijom, a kroz dalje napredovanje dosegao i radio na kompleksnim objektima kao što su bolnice, datacentri, hoteli, industriski objekti i slično. Trenutno zaposlen u kompaniji Schneider Electric gde je zadužen za rad sa projektantima pri definisanju rešenja.
Rukovodilac odeljenja za kreditiranje privrede II, Raiffeisen banka a.d. Beogradadvadmin2024-05-24T11:32:42+00:00
Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Odeljenje kojim rukovodi od 2020 godine intenzivno se bavi temom održivosti i ESG koncepta.
Direktor kompanije Marera Greenadvadmin2024-05-24T07:26:45+00:00
Inženjer elektrotehnike sa višegodišnjim iskustvom i tehničkom ekspertizom u oblasti energetskih pregleda i merenja i analize kvaliteta električne energije. Odgovorni projektant za instalacije niskog i srednjeg napona i projekte solarne energije. Poseduje višegodišnje iskustvo kao vođa akreditovane test laboratorije za merenje kvaliteta električne energije.
Predsednica Upravnog odbora Globalnog dogovora UN u Srbijiadvadmin2024-05-24T07:28:53+00:00
Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Zaposlena u Delta Holdingu od 2006. godine. Zadužena je za definisanje i realizaciju strategije svih aspekata održivog razvoja kompanije Delta. Vodila je stručne seminare i učestvovala na brojnim konferencijama na temu održivog razvoja u zemlji i inostranstvu.
Vanredni profesor na Univerzitetu u Novom Sadu, Fakultetu tehničkih nauka, Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu.advadmin2024-06-05T08:13:27+00:00
Doktorirala je u oblasti inženjerstva zaštite životne sredine na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Uključena je u razvoj i realizaciju brojnih predmeta na studijskim programima inženjerstva zaštite životne sredine i inženjerstva zaštite na radu. Od januara 2012. do novembra 2023. godine je obavljala funkciju šefa akreditovane Laboratorije za monitoring životne i radne sredine na Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, kao i funkciju predstavnika rukovodstva za sistem menadžmenta. Autor je i koautor više od 200 naučnih radova. Učestvovala je u više od 15 nacionalnih i međunarodnih projekata, pri čemu je rukovodila sa sedam. Dobitnica je Plakete „28. april“ za postignute rezultate i zasluge u promociji bezbednosti i zdravlјa na radu za 2022. godinu. Vodeći je auditor za standarde ISO 14001, ISO 45001, ISO 9001 i CSR i angažovana je kao eksterni vodeći auditor u TUV NORD i TMS CEE doo. Registrovana u Akreditacionom telu Srbije kao tehnički ocenjivač. Tokom 2023. godine, obučena je sa prvom grupom konsultanata u oblasti upravljanja ugljenikom od strane kompanije Adelphi iz Nemačke, u okviru projekta Privredne komore Srbije sa GIZ-om.
Menadžer poslovnog razvoja u kompaniji Energy Netadvadmin2024-05-24T07:33:39+00:00
Diplomirao je na Fakultetu Tehničkih Nauka u Novom Sadu. Više od 15 godina se bavi poslovima iz oblasti inženjerstva i obnovljivih izvora energije. Autor nekoliko značajnih tehničkih radova objavljenih u međunarodnim časopisima i učesnik mnogobrojnih internacionalni konferencija i seminara. 2018. godine izabran je za počasnog člana Saveza mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije za posebna dostignuća u struci, u privrednom i naučnom razvoju Republike Srbije i u radu SMEITS-a.
Generalni direktor kompanije Resalta Srbijaadvadmin2024-05-24T07:42:47+00:00
Kao stručni član relevantnih radnih grupa, značajno je doprineo razvoju energetske regulative Srbije, uključujući uvođenje ESCO modela ugovora za javnu rasvetu i zgrade i prvog modela PPA, kao i unapređenje JPP i energetske regulative. Takođe je predsedavao i bio član organa uprave u nekoliko poslovnih udruženja, uključujući Savet stranih investitora, Američku privrednu komoru (AmCham), Nordijsku poslovnu alijansu i NALED.
Izvršni direktor, Rapid Investadvadmin2024-05-28T06:30:08+00:00
Rođen u Sarajevu 1979. godine, Bojan Baturan završio je srednju školu i diplomirao na Ekonomskom fakultetu smer marketing u Novom Sadu. Karijeru je započeo 2005. godine u nemačkoj kompaniji Wurth, u automobilskoj diviziji, kao predstavnik prodaje. Brzo je napredovao i postao regionalni menadžer prodaje, a kasnije je bio direktor automobilske divizije i regionalni menadžer prodaje za Triatlon program motornih ulja i maziva.
Godine 2012. pridružio se Renault Nissan Srbija, uvozniku vozila i rezervnih delova Renault, Dacia i Nissan. Tokom svog desetogodišnjeg rada u kompaniji, bio je na različitim pozicijama, uključujući menadžera marketinga postprodaje, marketing menadžera za Motrio & PLR za region Adriatic, kao i brend menadžera za Dacia vozila u Adriatic regionu, između ostalih.
Od 2022. godine Bojan radi u Rapid Investu kao izvršni direktor.
Savetnik na projektu Inicijativa za globalnu solidarnost, koji sprovodi Nemačka razvojna saradnja (GIZ) u Srbijiadvadmin2024-05-25T11:38:45+00:00
Diplomirani ekonomista, Master javnih politika, preko 15 godina profesionalnog iskustva u državnom i privatnom sektoru u Srbiji u upravljanju razvojnim projektima, dizajniranju projekata, planiranju, praćenju budžeta i ugovaranju u oblastima odgovornog poslovanja, javnih finansija, interne kontrola, interna revizija, menadžerske odgovornosti, transparentnost, borba protiv korupcije, nepravilnosti u upravljanju fondovima EU. Trenutna pozicija savetnika na projektu Inicijativa za globalnu solidarnost, koji sprovodi Nemačka razvojna saradnja (GIZ) u Srbiji, obuhvata podršku Responsible Business Hub-u u okviru Privredne komore Srbije, razvoj njihovog portfolija usluga i pružanje usluga, saradnje sa drugim zainteresovanim stranama i razvoj mreže, kao i strategije za održivost.
Product Manager, Business development-BU C&H, Swegon Operations S.r.ladvadmin2024-05-25T11:36:04+00:00
Nakon master diplome iz Energetskog inženjeringa, stekao je široko iskustvo u HVAC industriji u rasponu od tehničkog dizajna do tehničke podrške prodaje i fokusiranja na marketing i razvoj poslovanja. Pridružio se Swegonu 2019. kao menadžer proizvoda, trenutno zadužen za podršku prodajnoj mreži i razvoj alata za prodaju za neke namenske proizvode
Sales Area Responsible, International Sales – BACV, Swegon Operations ABadvadmin2024-05-25T11:41:34+00:00
Sticanjem Master obrazovanja u polju Elektroenergetike i elektronike, Alberto je započeo svoje interesovanje, a u narednim godinama je stekao i iskustvo u oblasti HVAC i integracije kontrolnih sistema.
Sticanjem dobrog tehničkog znanja i iskustva dobio je mogućnost da se pridruži Swegon timu, gde nastavlja svoj karijerni put na poziciji Menadžera poslovnog razvoja. Na toj poziciji je uspešno upravljao mrežom međunardonih partnera / dilera i bavio se integracijom sistemskih rešenja i digitalnih usluga.
Tokom 20 godina radnog iskustva, stekao je prepoznatljivu ekspertizu za potrebe HVAC prodaje i upravljanja projektima, uz snažnu posvećenost održivosti i filozofiji nulte emisije štetnih gasova.
Zamenik izvršnog direktora Američke privredne komoreadvadmin2024-05-27T13:43:25+00:00
Preko 20 godina iskustva u savetovanju Vlade o pitanjima ekonomske politike, trgovinske politike i reformama usmerenim ka unapređenju poslovnog okruženja i usaglašavanja poslovnog sektora, bilo u ime najveće dobrovoljne poslovne asocijacije (Američka privredna komora u Srbiji), ili kao konsultant Vlade (radeći na razvojnim projektima finansiranim od strane USAID-a i EU u Srbiji i Crnoj Gori). Učestvovala je u brojnim radnim grupama i telima koje je formirala Vlada na različite teme poslovnog okruženja i doprinela poslovno-prijateljskim izmenama preko 200 propisa. U domenu ESGa, u okviru Američke privredne komore, osmišljava i upravlja projektima kao što su edukativne radionice, istraživanja, inicijativa “ESG šampioni”, ESG karavan, a trenutno radi na implementaciji regionalnog projekta koji će biti sproveden u okviru Američki privrednih komora u zemljama Zapadnog Balkana.
Osnivač i suvlasnik EnePlus dooadvadmin2024-05-27T08:30:12+00:00
Željko Zečević je diplomirani inženjer elektrotehnike sa master diplomom i preko 15 godina iskustva u oblasti energetske efikasnosti, energetskog menadžmenta i obnovljivih izvora energije. Tokom svoje karijere, učestvovao je u brojnim projektima usmerenim na povećanje energetske efikasnosti u javnim i stambenim objektima. Kao licencirani inženjer energetske efikasnosti (licenca 381), Željko je doprineo izradi velikog broja elaborata energetske efikasnosti i energetskih pasoša. Njegova specijalnost je detaljni energetski pregled, što uključuje sveobuhvatne analize i preporuke za poboljšanje energetske efikasnosti objekata. Njegovo znanje i iskustvo čine ga ključnim stručnjakom u projektima usmerenim na održivu budućnost i smanjenje potrošnje energije. Željko je posvećen stalnom unapređenju svojih veština i praćenju najnovijih trendova u oblasti energetike.
Rukovodilac odeljenja za akviziciju talenata, Manpower Serbiaadvadmin2024-05-30T10:03:52+00:00
Aleksandra je započela svoju profesionalnu karijeru u oblasti ljudskih resursa 2014. godine i od tada se bavi HR konsaltingom. Nakon završetka studija ekonomije, pridružila se firmi za executive search kao International Executive Search konsultant sa fokusom na švajcarsku bankarsku industriju. Nakon dve godine međunarodnog iskustva, Aleksandra se pridružuje kompaniji Manpower Srbija i nastavlja da gradi svoju karijeru na različitim pozicijama, sada sa fokusom na lokalno tržište rada. Njena najjača ekspertiza leži u regrutaciji talenata, međunarodnom zapošljavanju, upravljanju projektima i izgradnji snažnih timova. Govori engleski i ruski jezik.
Menadžerka komunikacija i korporativnih poslova, PepsiCo Zapadni Balkanadvadmin2024-06-05T08:16:18+00:00
Ivana ima više od 10 godina iskustva u oblasti komunikacija, društveno odgovornog poslovanja i upravljanja odnosima sa zainteresovanim stranama, pretežno u oblasti industrije proizvodnje robe široke potrošnje (FMCG) i trgovinske industrije. Oblasti njene ekspertize su stejkholder menadžment, krizna komunikacija i regulatorni odnosi.
Završila je studije novinarstva na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, a svoj karijerni put počela radeći u medijima i nevladinom sektoru.
Menadžer za odnose sa javnošću u kompaniji Hemofarmadvadmin2024-06-10T10:17:16+00:00
Kao deo tima korporativnih poslova i komunikacija u okviru najveće farmaceutske kompanije u Srbiji i regionu Nemanja je zadužen za odnose se medijima i eksterne komunikacije.
Moderatori
Prof. dr Bojan Lalić je redovni profesor na Fakultetu tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu, na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menadžment. Bio je osam godina direktor Departmana i sedam godina šef Katedre za proizvodne sisteme, organizaciju i menadžment. Bio je tri godine vođa programa u Privrednoj komori Srbije i tri godine savetnik ministra u Vladi Republike Srbije. Od osnivanja je direktor Instituta za pojas i put u Beogradu.
Učestvovao je na preko 50 naučnih i stručnih skupova, a u svojoj bibliografiji ima tehnička rešenja, naučne radove i druge publikacije i ubraja se među najuspešnije naučne radnike u Srbiji. Bio je savetnik više privrednih društava. Trenutno je savetnik za inovacije i održivi razvoj Energy Net grupe. Profesor Lalić učestvuje u realizaciji značajnog broja projekata sa međunarodnim organizacijama. Rukovodi projektom European Sustainable Development Goals – Embracing ESG for Business Transformation.
Od osnivanja Instituta za pojas i put u Beogradu od strane Vlade Republike Srbije, Privredne komore Srbije i Univerziteta u Novom Sadu, obavlja funkciju direktora. Bio je savetnik ministra za inovacije i tehnološki razvoj u Vladi Srbije.
Profesor Lalić je gostujući profesor na Univerzitetu u Mariboru, Pekinškom normalnom univerzitetu, Univerzitetu Donghua, Univerzitetu Fudan, Pekinškom saobraćajnom univerzitetu, Saobraćajnom univerzitetu Ksi’an, Beihang univerzitetu i istraživač na poslovnoj školi emlion u Francuskoj.
Profesor Lalić je potpredsednik za razvoj u Evropi Međunarodnog ekosistema za inovacije i preduzetništvo (IEIE), osnovanog od strane poslovnog inkubatora neoBay i Šangajskog saobraćajnog univerziteta. Član je radnih grupa “Nacionalna strategija za razvoj veštačke inteligencije 2020-2030” i “Industrijska politika 2030” i član Skupštine Poslovnog inkubatora Novi Sad. Savetnik je za inovacije i razvoj direktora kompanije Energy Net. Među njegovim postignućima je uloga suosnivača Međunarodne postdiplomske MBA poslovne škole, gde je pokrenut prvi MBA program u Srbiji.
Profesor Lalić je inicijator osnivanja Udruženja za industrijsko inženjerstvo i menadžment Srbije, osnivač Cisco Centra za preduzetništvo Srbije i Laboratorije za obrazovne tehnologije. Član je programskih odbora nekoliko međunarodnih konferencija i član uređivačkog odbora Međunarodnog časopisa za industrijsko inženjerstvo i menadžment. Pored učešća u nacionalnim projektima, koordinator je mreže međunarodnog CEEPUS projekta Inteligentna automatizacija za konkurentsku prednost. Učestvovao je u šest međunarodnih TEMPUS projekata. Aktivno učestvuje u Evropskoj istraživačkoj anketi o proizvodnim aktivnostima, najvećoj evropskoj anketi proizvodnih aktivnosti koju od 2001. godine organizuje konzorcijum istraživačkih instituta i univerziteta iz Evrope, koju koordinira nemački Fraunhofer institut za sistemska istraživanja i inovacije.
Profesor Lalić je autor brojnih naučnih radova, studija i istraživačkih članaka u prestižnim međunarodnim časopisima.
Dušan Stojaković rođen je u Beogradu, 1978. godine. Diplomirao je FTV produkciju na FDU u Beogradu (2001). Odmah nakon diplomskih, upisuje magistarske studije u Rektoratu Univerziteta umetnosti – Teorija umetnosti i medija. Nakon toga i doktorske studije, koje uspešno završava u okviru iste katedre. Paralelno sa magistarskim studijama u Rektoratu, upisuje i magistarske studije ekonomije na FEFA.
Od 2003. do 2005. godine obavlja funkciju saradnika Centra za profesionalni razvoj i konsalting, u okviru Rektorata, kao stipendista Ministarstva nauke. Takođe, u navedenom periodu bio je i PR Univerziteta umetnosti u Beogradu. Svoju poslovnu praksu unapređuje u Dubaiju, kao konsultant nekoliko vodećih kompanija u oblastima telekomunikacija i farmacije. Od 2009. godine, deo je tima Hemofarma, kao menadžer za korporativni marketing i održivi razvoj. Održivi razvoj nije samo njegova sfera posebnih interesovanja, ekspertize i stručnog usavršavanja, već i način života. Njegov ekspertski portfolio obuhvata i stručno usavršavanje za reviziju izveštaja o održivom razvoju u skladu sa GRI standardima, koje je pohađao u atinskom predstavništvu revizorske kuće EY. Autor je 12 godišnjih izveštaja o održivom razvoju Hemofarma, čime je ovu kompaniju pozicionirao kao lidera održivosti u Srbiji i regionu, te bitan oslonac razvoja STADA Grupe. Zahvaljujući uspesima, Dušan 2020. dobija priliku da se oproba i u ulozi senior menadžera globalnog održivog razvoja u STADA Grupi, gde je odgovaran za ovu oblast u 50 zemalja i na 120 tržišta. Koautor je tri izdanja Globalnog izveštaja o održivom razvoju STADA Grupe, koji su uspešno revidirani od revizorske kuće PWC.
Akademske 2010/11. ponovo pokreće svoj naučni rad u okviru doktorskih naučnih studija menadžmenta kulture i medija na FDU, gde uspešno brani doktorsku tezu marta 2014. Dušan je i vanredni profesor Fakulteta savremenih umetnosti u Beogradu, gde već sedmu godinu zaredom nastoji da prenese studentima spoj akademske teorije i poslovne prakse, gde je jedna od tema upravo i aspekt održivog razvoja, koji mladi veoma rado usvajaju.
Autor je više knjiga i naučnih radova, dobitnik brojnih nagrada iz struke i član nekoliko stručnih žirija u regionu. Član je SAM i član UO Globalnog dogovora UN u Srbiji, najvišeg tela UN zaduženog za implementaciju Ciljeva održivog razvoja u skladu sa Agendom 2030. Dušan je proglašen za ESG/CSR menadžera godine na Mark Awards takmičenju (2023).
Veliki je poštovalac prirode i životinja i životni saputnik dva sjajna psa.